Secure Sockets Layer kelimesinin kısaltımı olan SSL bizim dilimizde Güvenli Geçiş Kapısı anlamına gelmektedir. Yani kısaca özetlememiz gerekirse Mevcut web sayfanız “http://www” ile başlar ve dikkat ettiğiniz üzere“s”takısı almamıştır. http ‘nin sonuna gelen “s” takısı web sayfanızın geçerli bir sertifikası olduğunu yani güvenilir bir site olduğunu göstermektedir.

Ziyaretçilerinize dersiniz ki; ” Bizim web sayfamız güvenlidir. Bizim web sayfamız üzerinden girdiğiniz tüm veriler ( -ki bunlar, kredi kartı bilgileriniz olabilir, adını soyadınız, açık adresiniz, telefon numaranız, mail adresleriniz ve belki de en çok kullandığınız parolalarınız.. ) güven altındadır. Ziyaretçileriniz web sayfanız üzerinden her türlü kişisel bilgisini size bildirmek üzere sisteme girer ve bu işlem SSL Sertifikasısayesinde ziyaretçi Gönder butonuna bastığı anda özel şifrelenmiş bir tüp’ün içine koyar ve sunucuya kadar bu şekilde taşır. Bu da dışardan her türlü müdehalenin önüne geçer.

İster web sitesi yöneticisi olun, ister web sitesine ait firmanın sahibi olun ya da ilgili web sayfasını ziyaret eden kullanıcı olun. Mutlaka girdiğiniz sitenin https:// ile başladığından emin olun. SSL Sertifikasıtüm ziyaretçiler için güven anlamına gelmekle birlikte, ayrıca Google ve benzeri arama motorları için de çok ama çok önemli bir etkendir. Sonuçta Google ve benzeri arama motorlarının da görevi aranan kelime karşılığında en doğru ve en özgün içeriklere sahip web sayfalarını belli kriterlere göre sıralamaktır. Sizler de takdir edersiniz ki bu şekilde önemli bir misyonu olan ve ciddi yatırım isteyen bu arama motorları SSL konusunda çok hassas olmak zorundalar. Ziyaretçilerini yönlendirdikleri sitelerin de güvenli olmaları gerekmektedir.

Ayrıca en çok sorulan sorulardan birisi de web sayfalarımız için SSL Sertifikası alınca Mail sunucularımızın da SSL Sertifikası oluyor mu? Maalesef olmuyor. Mail sunucularınız için ayrıca SSL alınmalı ve kurulumu yapılmalıdır. Özellikle iPhone gibi cep telefonlarında POP3 mail hesabı kuruyorsanız SSL hatası alıyorsunuz demektir.

SSL Sertifikasısatış ve kurulum hizmetimiz Boranet Bilgisayarın kendi sunucularında bulunan müşterilerimiz için geçerli olup güncel fiyat bilgisi için lütfen arayınız.