Mac bilgisayarlarınızda Windows Kurulumu

Mac Windows Kurma işlemleri kendi bünyemizde yapılmaktadır. Mac bilgisayarlarınızda windows işletim sistemi çalıştırmak istiyorsanız biz ve bizim gibi servislerden hizmet alabilirsiniz. 2003 senesinden günümüze bir çok MacBook Pro, MacBook Air ve Imac bilgisayarlara windows işletim sistemi kurmaktayız. İşletim sisteminiz ister MacOS X Yosemite olsun isterse Mojave olsun her türlü Mac OS X işletim sistemi üzerine Windows kurulumu yapılabilmektedir.

Birinci Yol : BootCamp

Mac Windows Kurma işlemleri iki ayrı şekilde yapılabilmektedir. Birincisi BootCamp yardımcı aracı kullanılarak, açılış sırasında sizlerin tercihi üzerine çalışan işletim sistemidir. Default (varsayılan) olarak istediğiniz işletim sistemi ayarlanır. Diğer işletim sistemine geçmek için bilgisayarınızı yeniden başlat seçeneği ile başlatıp Option tuşuna basılı tutarsınız. Size hangi işletim sistemini açmak istediğinizi sorar. Bu sisteme Boot şeklinde işletim sistemi kurmak denir. En büyük avantajı ise, bilgisayarınızın tüm donanım kaynaklarını ( işlemci, ram, harddisk, ekran kartı gibi ) tek bir işletim sistemi kullanmış olur.

Eğer bir grafik tasarımcısı iseniz, render almanız gerekiyorsa ve/veya oyun oynamak için windows kurmak istiyorsanız bu seçenek sizler için daha uygun olacaktır. Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

İkinci Yol : Sanal Windows Kurulumu

İkinci seçenek ise Mac Windows Kurma işlemi için; Sanal bir program üzerinde çalışan ve bu sanal programın da Mac OS X işletim sistemi üzerine kurulduğu şekildir. Parallel Desktop uygulaması Mac OS X işletim sisteminiz üzerine kurulur ve bunun içinden sanal bir windows işletim sistemi kurulur. Böyle siz bilgisayarı açtığınız anda Mac OS X işletim sisteminiz ( Yosemite, Sierra, high Sierra, Mojave gibi ) çalışır ve siz normal Mac kullanımına devam edersiniz.

Tüm donanım kaynakları bu aşamaya kadar Mac OS X işletim sisteminizi çalıştırır. Ola ki bu sırada windows işletim sistemine ihtiyaç duydunuz. Parallel Desktop uygulamasını açıp windows işletim sistemini çalıştırabilirsiniz. Bu size her iki ayrı işletim sistemini aynı anda kullanım rahatlığını sunar. Windows işletim sistemi çalışınca yan ekran olarak kendisini otomatik olarak ayarlar ve touchpad kısmından dört parmağınızla iki ayrı işletim sistemi arasında çok rahat geçiş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızı kapatıp açmaya gerek duymazsınız. Eğer bilgisayarınızın donanımı yeterli güçte ise bu seçenek kullanım kolaylığı açısından çok tercih edilmektedir.

Fakat unutmamak gerekir ki bu şekilde bilgisayarınızın donanım kaynakları sizlerin kurulum sırasında belirlediği şekilde bölünmektedir. Yani 4 çekirdekli bir işlemcinizin 2 çekirdeğini ( genelde yarı yarıya ayarlanır ) windows tarafına 2 çekirdeğini Mac tarafına ayırır. Aynı şekilde Ram, Harddisk ve Ekran kartınızın da gücü ikiye bölünecektir.

Sizlerde kullanım amacınıza uygun kurulum şeklini belirleyebilir ve/veya bizim gibi uzmanlardan destek, tavsiye alabilirsiniz.

Her türlü Mac OS X işletim sistemi sorunları, kurulumları, tamir işlemlerini kendi bünyemizde yapmaktayız. Sizler de detaylı bilgi ve fiyat için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

2003 senesinden günümüze, sizlerle, sizler için…