GGK Lisans Nedir ? Üzerinde Orijinal Windows İşletim sistemi lisansı bulunmayan bilgisayarlar için kullanılan bu ürün sayesinde son kullanıcılar, mevcut kurulumlarını yeniden yüklemek zorunda kalmadan Windows’larını etkinleştirebilirler.

GGK Lisans

 

 

 

 

 

 

Örneğin işletmenize ikinci el bir bilgisayar aldınız ve/veya herhangi bir firmayı devir aldınız ve bilgisayar kasaları üzerinde lisans bulunmadığını gördünüz. Bu ve benzeri durumlarda GGK Lisans alabilir ve o bilgisayarları yasal hale getirmiş olabilirsiniz. Yani yasallaştırmış olabilirsiniz.

GGK Lisanslar bilgisayar bağımlı olup, bir bilgisayarda etkinleştirildikten sonra o bilgisayardan kaldırıp başka bir bilgisayara kuramazsınız. Burası çok önemli olup, çoğu kullanıcı bu noktada hata yapabilmektedir.

GGK Lisans Nedir sorusuna bir cevap olarak OEM Lisanslama kategorisinde bir lisanslama türüdür denilebilir.

Aynı şekilde toplu şekilde alım yapmak isteyen şirket kullanıcıları da GGWA Anlaşması (Get Genuine Agreement) imzalayarak tek bir CD ile kurulum yapabilirler.

Gün geçmiyor ki Microsoft ürünlerini lisanssız kullanan firmalar tespit edilmesin. Bu durumla karşılaşmanızı Microsoft Partner olarak kesinlikle istemeyiz. Yaşanılan prosedürü kısaca sizlere anlatmak isterim.

Şirketinizden öncelikle Envanter formu istenir. Envanter formunu doldurup göndermeniz için verilen süre genellikle 2 haftadır. Bu süre zarfında yanlış gönderilen veya gönderilmeyen Envanter formları sonucu firmanız adına Savcılıktan arama emri çıkartılır ve belli gün ve saatte ziyaret edilirsiniz. Gelen kişiler sırasıyla, Microsoft yetkilisi Avukat, 3 sivil polis, 1 Bilişim uzmanı. Bu ekipten Bilişim uzmanı sırasıyla tüm bilgisayarlarınızın başına geçerek elindeki USB bellekten bir program aracılığıyla bilgisayarınızda bulunan tüm yazılımların listesini alır ve bunları Avukat’a bildirir. Bütün bilgisayarlarda bulunan bütün yazılımlar not edildikten sonra Avukat tarafından hazırlanan Tespit tutanağı tarafınıza imzalatılır. Bilgisayarlarınıza veya sadece hard disklerinize el konularak Sivil polisler eşliğinde bağlı bulunduğunuz Karakol’a gitmeniz gerekir. Avukat ve bilişim uzmanı burda sizlerden ayrılmış olur. Şirket sahibi veya imza yetkilisi sivil polislerle karakola giderek ifade vermek zorundadır. Bu sırada bilgisayar ya da hard diskleriniz ya karakolda kalacaktır ya da yedi emin olarak size teslim edilecektir. Sonrasındaki para cezası tarafınıza bildirilecektir. Bu ve benzeri süreci yaşamamanız dileklerimizle.

24 Nisan 2014   boraNET

Bu ve benzeri bilgileri alabileceğiniz web sitemizi inceleyebilirsiniz. Open Lisanslama